7 Mayıs 2017 Pazar

Önce Kendimize İnanalım…İnanmak…Sözlük anlamı “Bir şeyi doğru, gerçek olarak kabul etmek” tir. Çoğumuz öylesine içine kapalı ve mutsuz yaşıyoruz ki bu hayatta. Kendi potansiyelimizin ve gücümüzün farkına varmadan… Önce, biz kendimize inanıyor muyuz? Bu soruyu bir çok kişi kendine sormuştur.

İnsan oğlu diğer canlılardan çok farklı…İletişim kuruyor…Düşünüyor…Hayal kuruyor…Sorunlarla mücadele ediyor. İnandığı zaman başarıyor.

Aslında her şey kendimizi keşfetmekle  başlıyor. Yani içsel dünyamızda bir yolculuk kendimiz için bir başlangıçtır. Bu yolcuğu bir çok kimse ya bilmiyor ya da yapmak istemiyor…

İçsel yolculuk ,kısaca kendimizi tanımaktır. Kişiliğimizi oluşturan görünür
ya da görünmez boyutlarımız var. Bu boyutları farkına varma ve yönetmektir. İçsel yolculuk yapmayı, akarsuyun kaynağına yani akıntıya karşı yüzmek olarak düşünebiliriz. İçsel yolculuk yapmak zordur.

1490 yılında Kristof Kolomb, Hint Adaları’na giden yeni ve daha kısa bir yol bulma planını İspanya Kralına sunar. Kraliyet bu etkileyici planın incelenmesi için bir komite kurar.

Komite Kristop Kolomb’un planlarını inceler ve şu sonuca ulaşır: ”İmkansız!”.

Buna rağmen yaptığı hesaplara inanan  Kolomb , Kralı ikna etmeyi başarır.

En kısa sürede gemileriyle yola çıkan Kolomb, ulaşılması imkansız olarak görülen yeni topraklara ayak basarak o güne kadar düz olduğu düşünülen dünyayı birden yuvarlak hale getirmeyi başarır.

Sözün özü olarak “Siz kendinize inanın ,başkaları da size inanacaktır.”


Kalın sağlıcakla…

1 yorum: