18 Mayıs 2017 Perşembe

Hayaliniz Yoksa Başarınızda Yoktur


İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği hayal kurmasıdır. Acaba, sizler hayal kurmayı ya da yaratıcı düşünce geliştirmeyi biliyor musunuz?

Hayal gücü sonradan öğrenilmez… Her insan hayal kuruyor… Hayal kurmanın eğitimi yok… Hayal gücü, Allah’ın insana verdiği bir mucizedir… Kimi zaman, mutluluğun bir anahtarı… Kimi zaman, insanlığın yararına olacak bir fikrin ortaya çıkmasıdır.

Hayal gücümüzü etkili bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Bildiğim tek şey, yaratıcı düşünme alıştırmalarını sürekli olarak yapmaktır. Kibar davranmaya çalışırsanız kibar, kaba davranırsanız kaba ve korkusuz davranırsanız cesur olursunuz.

İnsanların pek çoğunda birtakım düşünsel kalıpların içine düştüklerini görürsünüz. Bu kalıpların dışına çıkmaları da çok güç.21.Yüzyılın içinde hayal gücümüz kullanmak yerine, fiziksel değişiklikler yapmak bizler için yeterli gelmekte. Arabamızın koltuklarını ve camlarını silmek ya da evimizin içini temizlemek gibi hareketler düşünmeden yapabileceğimiz şeylerdir.

Yaratıcı düşünmeyi sizin de benim gibi çok istediğinizi biliyorum. Bu arada yaratıcı düşünmenin çoğu kişi doğuştan geldiğini düşünmektedir. Bence bu düşünce doğru .Ancak, yeterli değil…

Yaşadığımız için biliriz… Çocukluk döneminde hayal gücümüz çok yüksek olur… Çocukların fiziksel ihtiyaç ya da ağrıları olmadığı zaman mutluluklarını her hallerinden görebiliyoruz. Yaş ilerledikçe hayal gücü kullanma oranımız azalmaktadır. Çoğu insan da hayal gücü atıl olarak durmaktadır.

Hayal gücünün özel bir yetenek olmadığına inanıyorum. Hepimizde var olan bu yeteneği sadece inanmakla ortaya çıkarabiliriz. Sadece inanmak…

Hayal gücünü  kullanmak düşünsel alışkanlıklarımıza bağlı. Düşünsel alışkanlıklar da ilgi, tutku ve merakla ile alakalı… Merakımız artıkça bu meraka ulaşmak için hayal gücü kullanmak gerekli olur.

Hayal gücümüz ile yaşamamız daha güzel olur. Dünyamızı istediğimiz renkle istediğimiz şekle boyarız…Yaşama gücümüz de hayal gücümüzle beraber artar…
Hayallerinizin büyüklüğü sizin gücünüzü gösterir… Yalnızca yaptıklarınıza değil, yapmayı istediklerinize de bakmak gerekir.

Başarılmaz olarak düşünülen her şey de ilk adım hayal kurmaktır. Büyük başarıların arkasında hayal gücü vardır..Lucius Annacus Seneca  “Başarınızın büyüklüğünü inancınızın büyüklüğü belirler.” der.

Hayatımızın çeşitli dönemlerinde başa çıkılmaz zorluklarla karşılarız. Endişe duyar, korkar ve strese gireriz. Böyle durumlarda hayal kurarak kendimizi rahatlatabiliyoruz. Hayal kurmak engel tanımamak ve imkânsızı başarmaktır…

Hayaller insanı öylesine motive eder ki, hayallerimizin peşini bırakmayız. Zaten bizi hayata bağlayan şeylerde gerçekleşmemiş hayallerimiz değil midir?

Walt Disney’i herkes tanır. Ama Disney olmadan önce yaşamış olduğu hikâyesini acaba kaç kişi biliyor… Walt Disney, farelerin cirit attığı bir garajda “Miki Fare” adlı ünlü kahramanını çizip şöhreti yakalayıncaya kadar onlarca işten ret cevabı almıştı. Hatta Amerika’nın Kansas City kentinde, bir gazetenin editörü, onda zerre kadar bile resim kabiliyetinin olmadığını söylemişti. Ayrıca,”Disneyland”ı kurmadan önce birkaç defa iflas etmişti.”

Henry David Thoreau “Bildiğim en cesaret verici gerçek, insanın bilinçli bir çabayla yaşamını yüceltme yeteneğidir.” der.

Kendimizi nerde görmek istiyorsak hayalini kuralım. Başkasının sizin için kurmuş olduğu olumsuz cümlelerden etkilenmeyin… Sen yapamazsın… Sen fakirsin… Sen yeteneksizsin… Yapacağınız tek şey, olmak istediğiniz yaşamın hayalini kurun ve peşinden gidin…

Gelecek de istediğiniz okulu, mesleği, işi ve hayatı hayal edin. Hayalin başladığı yerde başarıda arkasından gelecektir.

Sözün özü olarak Conrad Hilton “İnsanoğlu, kendi kararlığı ve Tanrının da yardımıyla, hayallerini kurduğu her şeyi başaracak yetenektedir.” der.

Sağlıcakla kalın…


Yılmaz Kesikbaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder