26 Mayıs 2017 Cuma

Adım Adım Odaklanma...

Günlük yaşantımızda sık sık duyarız. İşe kendimi veremedim… Sınıfta öğretmenin anlattığı dersi anlamadım… Kendimizi işe veremediğimiz için işlerimiz yarım kalır ya da derslerimiz eksik…Genel olarak yetişkin bireylerde  odaklanma eksikliğinin yaygın olması ve   çalışma hayatında verimsizlik….Öğrenciler de ise  başarısızlık  ve sonra da mutsuzluk. Sıradan bir olay gibi gözüken odaklanamama olgusunu toplum gündemine alıp bilinçlenmemizi sağlayabiliriz.

Odaklanmak, belli bir noktada, yerde veya olguda toplanmaktır. Odaklanma sorunu yaşayan kişinin dikkati kolay dağılıyor ve bu durum kişinin özel ve iş yaşantısını olumsuz etkileyebiliyor…Kısaca, odaklanma sorunu dikkat eksikliğidir.
Odaklanma sorunu, fizyolojik ve genetik nedenlerden kaynaklandığı gibi, çevresel etkenlerden de kaynaklanabilir.

Biz bu yazıda, kişilerin fizyolojik ve genetik nedenlerden kaynaklanan odaklanma  sorunlarının olmadığını varsayalım. Daha çok çevresel etkenleri dikkate aldığımızı bilelim.

Başarılı insanları incelediğinizde göreceksiniz ki, işlerini seven ve odaklanma sorunu olmayan kişilerdir. Başarılı sporcuları gözlemleyebilirsiniz… Halterciler, hedefledikleri ağırlıkları kaldırabilmesi için seyirci ile göz teması kurmaz ve çevresinde hiçbir şeyi duymazlar… Aynı şekilde, ip cambazları…Metrelerce yüksek ve uçurumda ip üzerinde  korkusuzca yürürler…Bunların bizden en önemli farkları yaptıkları işe odaklanmaları.

Odaklanma kelimesini anlamak için en güzel alet büyüteçtir. Büyüteci güneşli bir havada elinize tutun. Belli bir süre sonra, elinizin yandığını ve acı hissettiğinizi göreceksiniz. Çünkü, güneş ışınları büyüteç üzerindeki mercek sayesinde odaklanıyor.. Güneş ışınları normal hayatta elimizi yakmazken odaklanma gücü ile elimizi yaktığını görürüz.

Tüm bireyler, hangi pozisyonda olursa olsunlar yaptığı işi sevmesi gerekir. Bir işe ya da derse başlamadan önce onu çok sevmeliyiz. Sevdiğimiz şeye bakışımız, enerjimiz ve heyecanımız farklı olduğunu biliyoruz…Dikkatimiz artınca zihnimizdeki düşünsel engelleri hızlıca aştığını görürüz. Sevginin gücü tüm zorlukları yıkar…

Herkes den duyarız…Ne kadar zor durumda ya da koşulda olursak olalım olumlu düşünelim…Evet olumlu düşünmek zor, ancak imkansız değildir. Yeter ki pozitif düşünelim.
Çalışma hayatında, odaklanma sorunu yaşayan insanlar ,ilgilendikleri hangi iş olursa olsun belli bir süre sonra ilgileri azalır. Eğer öğrenci ise, ders çalışma ve kitap okumaya olan ilgileri dağılır, daha çok çevreyle ilgilenmeye başlarlar…Bunlar da bizi başaramamak dan dolayı mutsuz eder…

Yolumuza giderken çeşitli engellerle karşılaşabiliriz. Bu sorunların tamamını istersek aşabiliriz. Yoğunlaşmayı da diğer bazı beceriler gibi öğrenebiliriz…Öncelikle yoğunlaşma sırasında kötü alışkanlıkları tespit eder, sonra bunun yerine yoğunlaşma alışkanlığını koyabiliriz…


Size odaklanmanın öğrenilmesi ile ilgili bir uygulama örneği vereyim. Kolumuzda ki saati elimize alalım. Saati düşünelim ve ona yoğunlaşalım. Zihnimizde sadece saatimizi canlandıralım. Eğer kafamıza başka bir obje girdiğinde yaptığımız uğraşı bırakalım ve ara verip tekrar odaklanmayı deneyelim. Burada ki amaç; odaklanma süremizi denemeyle arttırmak.

Herhangi bir objeye bakmadan yapılacak bir yoğunlaşma çalışması için bir den beşe kadar sayalım. Sayarken başka hiçbir düşünce zihnimize girmemeli. Bir tıkırtı ya da bir ses dikkatimizi dağıtabilir. Böyle olduğunda tekrar tekrar yeniden deneyelim.
Göreceksiniz ki, çok alıştırma yaparsanız birden beşe kadar değil yirmiye kadar saydığınızı göreceksiniz. Hatta, dış etkiye yada farklı düşünceye kapılmadan bu sayının dört ya da beş katı sayabilirsiniz.

Bir gün aile dostlarından biri, banyoda tıraş olurken gördüğü Einstein’e sordu:” Tıraş olmak için neden banyo sabunu kullanıyorsunuz?”
Alman asıllı Albert Einstein, düşüncelerini sadece yaptığı icatlara yönelttiğini belirten şu cevabı verdi:
”İki sabun zihnimi meşgul ediyor.”

Odaklanma sorunu aşma çalışması yapmak, bazı sorunlarımızın çözümünde bize yardımcı olacaktır. Yoğunlaşma bir sorunun özüne inmek ve sorunu çözmemizi sağlar. Odaklanmama sorununu aşabilmek için şu adımları atabiliriz.

Yoğunlaşmamızı engelleyen sorunlarımızın bir listesini çıkaralım. Bu sorunların yanına aklımıza gelen çözümleri yazalım. Bu yöntemi uygulamakla çoğu sorunu çözdüğünüzü görecek, düşüncenizdeki engelleri aştığınızı göreceksiniz.

İnsanların odaklanma sorunu yaşayarak sorunların çoğunun uzun süre çözümsüz kalmalarına neden olmaktadır. Bu da toplumun enerjisinin boş yere tüketmesine, zihinsel bitkinliğe yol açmasına sebep olmakta…Daha ileri aşamada, bizleri daha gergin, sinirli ve çatışmaya yatkın duruma getirmekte…

18.yüzyıl İngiliz sanatçısı Sir Jashua Reynold, odaklanma konusunda şu çarpıcı bir tespitte bulunur:
“Resimde, daha doğrusu sanatın bütün kollarında her kim mükemmel bir iş yapmak isterse, sabah yataktan kalktığı andan, gece yatağa yatıncaya kadar geçen süre içinde zihnini o bir tek nokta üzerinde toplamalıdır.”

Son söz olarak Thomas Edison “Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziki ve zihni enerjiyi bir tek noktaya devamlı uygulama yeteneğidir.” der.

Sağlıcakla kalın…

Yılmaz Kesikbaş


1 yorum:

  1. Odaklanmak için zihnin sakinleştirilmesi gerekir. Zihin sakinleştirmek için de meditasyon denenebilir. https://www.kriteregitim.com/meditasyon-nedir-nasil-yapilir/ bu linkte meditasyon nedir? nasıl yapılır? sorularına değinen bir makaleden yararlanılabilir. Teşekkürler.

    YanıtlaSil