30 Nisan 2016 Cumartesi

İnsan Kaynakları Uygulamalarında Yeni Anlayışlar-I

Dünyada, teknoloji ve sosyal medyanın yükselişi tamamen insan kaynakları rolünü yeniden tanımlamıştır.
İK profesyonelleri, önümüzdeki yıllarda, insan kaynakları yönetim anlayışında yeni fikir ve öngörüleri uygulama alanında olduğunu göreceklerdir.Bunlardan kısaca bahsetmek isterim.


1-Yetenek Havuzları Oluşturmak
2016 yılında şirketler yetenek havuzlarına kolay erişim sağlanan bir eğilim olarak görmektedir.Verilere erişimin daha kolay ve daha ucuz yolunun dijital sosyal platformlardır.Liderler,bu yolları kullanarak istediği yetenek deki adaylara bu yoldan ulaşabilmektedir.Şirketler,piyasada kendi kültürlerine ve anlayışlarına uygun verimli elemanları bu havuzdan tedarik edebileceklerdir.
2-İlişkiler Değil Programları
İnsan kaynakları yöneticileri,iş ilişkileri yerine şirket politikalarını değiştirmeye yönelik program hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.Gelecekteki İK’cılar da önemli olan etkili anahtar, alınacak kişide becerinin yanında şirket birleşmeleri,şirket satın almalarını ve küreselleşme etkisini yönetme anlayışı olacaktır.
3-İşgücü Becerilerini Güncel Tutma
2016 yılında çalışanların yeteneklerini hızla değişen bu dünyada güncel tutma her zamankinden daha önemli olacak.Bir çok şirket,dış eğitim alarak personele uzmanlık ve deneyim kazandırmayı düşünebilir.Genç çalışanların sosyal medya bilgisinden dolayı,muhtemelen eski nesil çalışanların becerileri ve geleneksel hiyerarşisine ters düşebilir.Yeni nesil ve eski nesil arasındaki farkı azaltmak için eğitimler daha sık kullanılabilir.
4-Öncelikli Olarak Çalışan Bağlılığı ve Kültür
Mevcut ekonomik iklim, işlerin daha akıllı çalışma yöntemlerini gerektirmektedir.Yeni dönem İK ‘da değişim  yılı olacağı bellidir.Çalışanların bağlılığı ve şirket kültürünü özümsemesi küresel şirketlerde çok önemli olmaktadır.
Şirketler rekabette önde olabilmek için,çalışanları  ortak paydada olan şirket kültürünü anlamalarına eğilmek durumundadır.Yöneticiler, çalışan bağlılığını ve kültürü öncelikli olarak 2016 yılında yerleştirmesi gerekir.
Diğer konu başlıklarını başka bir yazımda anlatacağım.


 Sağlıcakla kalın..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder