6 Mart 2016 Pazar

“Her İşi Yapabilirim” Mantığı Bize Ne Anlatmak İstiyor?


30-35 yaşlarında  zayıf bir bayan iş başvurusunda bulunmak için çalışma ofisimden içeri girdi.
-İş arıyorum…Başvuru formu doldurmak istiyorum.
-Tabi..Mesleğiniz nedir?
-Beyefendi, her işi yapabilirim.
-Nasıl yani? Diyerek merakla sordum.Her işi yapabilme becerin ve yeteneğin var mı yani?
-Evet.Ben her işin üstesinden gelebilirim.Sizi mahcup etmem.
-Merak ve şaşkınlıkla o zaman önce başvuru formunu doldurun sonra görüşelim dedim.
Başvuru formunu doldurup bana verdi.Formunu dikkatlice inceledim.Acaba atladığım bir şey var mı diye formunu bir daha okudum.Yüksek okul mezunuydu.Halkla ilişkileri bitirmişti.Yani bir mesleği vardı.
Çalıştığım fabrika üretim yapan bir şirketti.Evet, fabrikaya personel alacaktım.Tecrübesi  ve becerisi olan idari işler ve insan kaynakları uzmanı arıyordum.
-Peki, personelin puantajını ve bordrolarını yapabilir misin?
-Evet,daha önce buna benzer  hiçbir iş  yapmadım.Ama yaparım.
-O zaman,  İş Yasalarını , Sigorta Yasa ve mevzuatlarını  da anlayıp ve uygularsın dedim.Aslında ,burda dalga geçmek değildi niyetim.Biraz da ruh halini çözmek istiyordum.Karşımdaki aday sıradan biri değildi.
-Yasaları bir haftada okumam bana yeterde artar bile dedi.
Benim şaşkınlığım bir kat daha artmıştı.Hukuk mezunları bile 4 yıl okuyorlar, bu bile yetmiyor.Üzerine bir de staj görüyorlar...
Halkla ilişkileri okumuş ve bitirmiş birisi, kendi uzmanlık alanında daha başarılı olabilirdi.Yani,halkla ilişkilerin tanıtımın yaygın olduğu  oteller,turizm büroları,belediyeler ve organizasyon firmalarında vb çalışabilirdi.
Günümüzün en büyük sorunu belki de işsizlik…Okumuş,üniversiteyi bitirmiş..O yetmemiş gibi yüksek lisansını yapmış…İşsizlik ordusuna katılmış binlerce gencimiz…Bu tablo bize “Her işi yapabilirim” mantığını mı getiriyor? Ne dersiniz?
Yetkinliğinizin olduğu mesleğiniz üzerine yoğunlaşın ve kendinizi geliştirin.İşinizi aşkla sevin.Başarı arkasından gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder