19 Mart 2016 Cumartesi

Dijital Mülakat Teknikleri

İşe alımlar, insan kaynakları departmanların önem verdiği süreçlerdendir.Doğru işe doğru eleman bulmak isteyen insan kaynakları,bilgi teknolojilerini kullanır olmuştur.Dijital mülakat,şirketlere çeşitli yararları olduğu bir gerçek.Zamandan,mekandan ve işe alım maliyetinde olduğu gibi..Mülakatta kullanılan dijital platformlarından da bahsedelim.

Tek Yönlü Mülakat
İşe alım uzmanları adaylara göndermek için yazılı,sesli veya görüntülü görüşme şablonları oluşturur.Adaylara bir dakika ya da daha az bir süre verir.Aday zamanını ve mekanını kendi belirler.
İşverenler daha sonra daha kaliteli adayları belirlemek için aday yanıtları gözden geçirirler.

Canlı Video/Skype  Mülakat
İnsan kaynakları yönetici  ya da işe alım uzmanları, adayları canlı video röportajına davet eder.Zamanı kendileri belirler.Adayın yer seçim tercihi kendisine aittir.
İşe alım uzmanı sorularını hazırlar.Bu mülakatla adayın kişilik özellikleri,beceri ve kültürel uyumu öğrenilmeye çalışır.
Kurumsallaşmış şirketlerin büyük bir çoğunluğu video görüşmelerini kullanırlar.Canlı video röportajlarına,her iki taraf için de seyahat masraflarını ve zaman kayıpları azalttığı  için , aday ya da firma yetkilileri  her yerden bağlanabilir.Burda kazan-kazan durumu olduğu görülüyor.

Ses  Mülakat
İşe alım uzmanları adaylarını ses röportajlarına davet eder.Röportaj da “Merhaba,nasılsın?,Size nasıl yardımcı olabilirim?,Özgeçmişinizden bahseder misin?” şablon sorular sorulur.Adaylar bu sorulara sesli yanıtlar.
Yöneticiler ses röportajlarını dinleyerek adayın iletişim becerileri,sesi ve kişilik tarzı hakkında fikir toplamayı  hedefler.
Bu sistemler sayesinde zaman ve kaynak tasarrufu yapilebilir.Tek bir pozisyon için çok fazla adayla görüşen şirketler de bu sistemin sağlayacağı fayda göz ardı edilemez.Özellikle giriş pozisyonlarında ya da nitelikli eleman aranmadığı durumlarda fark yaratabileceğini düşünmek gayet mümkün.
Öte yandan,dijital platformları bahsedildiği üzere,mülakat sürecindeki insanı faktörlerinin tamamını dikkate alamayacağı görülmektedir.
Dijital mülakat teknikleri,hangi pozisyonda olursa olsun mülakat sürecindeki yüz yüze mülakatın yerini tutabileceğini doğrusu hiç  düşünüyorum.

Görüşmek dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder