13 Mart 2016 Pazar

Başarılı Bir Mülakatta Yapılması Gerekenler..


Harika bir mülakat geçirmenin bir reçetesi olmadığını biliyoruz.Başarılı adayları incelediğimizde genellikle araştırma yapmışlar.Şirketin yaptığı işleri ve üstlenecekleri görevleri hakkında araştırma yaptıklarını görürüz.Sonra da kendi görevleri ile şirketin ihtiyaçlarına adapte olmuşlar.

Mülakat yapanların sıkça gözlemledikleri bir konu,söz konusu şirket hakkında,adı ve adresinden daha fazla bilgi sahibi olmuş bir adayla yapılan görüşme daha etkileyicidir.Şirket hakkında ve üstleneceğiniz görev hakkında bir bilgi edinebilirsiniz.Diğer bazı bilgileri şirketin internet sitesinden veya doğrudan şirketten temin edebilirler.

Aranan bir görev açısından,tecrübenizi ve yetkinliğinizi gözden geçirin.Şirketin aradığı özellikleri seçin ve bu yetenekleri sergilediğiniz durumlardan örnekler verecek şekilde hazırlanın.

Mülakat günü,yaptığınız hazırlık ve araştırmalar,mülakat günü iyi bir noktadan başlamınızı sağlayacaktır.Mülakat yerine erken gidin (en az 10 dakika önce).Uygun giyinin.Mülakat zamanında mülakatcılara bırakabileceğiniz bazı bilgilerin olmasında yarar vardır.CV’niz,işinizle ilgili bazı proje çalışmaları , bazı referans bilgileri ve alınmış sertifikalar gibi.Bunlar mülakatın havasını değiştirebilir.

Hazırlıklı ve araştırma yapılarak gidilen mülakat görüşmesi ,sizi mutlaka istediğiniz şirkete ilk adımınızı atmanızı sağlayacaktır.

Saygılarımla..

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder