22 Şubat 2016 Pazartesi

Doğru İşe Doğru Eleman Almamak


İnsan kaynakları günümüzde bir organizasyonun en değerli varlığıdır.İşletmelerin  global dünyada rekabet edebilir olması ve devamlılığının sağlaması  için  yeterli sermaye,tesis ve makineler  yanında insan kaynakları sermayesinin de yeterli donanımda olması gerekmektedir.Türkiye de küçük ve orta boy işletmelerin yaygın olması ve kurumsallaşmış firmanın az olması , işe alımlarda “Doğru İşe Doğru Eleman” değil de “Doğru İşe Doğru Eleman Almamak” olduğunu görüyoruz.

80 yada 250 kişinin çalıştığı kurumsallaşmamış bir firma düşünün.Firma 15 yıllık yada fazla olsun..Faaliyet gösterdiği sektörde ilk beş arasında.Türkiye’deki en büyük 500 firma arasına girmeyi kendisine hedef belirlemiş ,ciro ve satışları da iyi.Bu durumda olan çok firmanın olduğunu düşünüyorum.

Her işletme en yetenekli elemanları bulabilir ama koruyabilir  mi? Bu sorunun cevabı için evet diyemeceğim.Çünkü,şirketlerin çoğunun iş analizleri,iş tarifleri ve organizasyon şemasının olmadığını ve olsa bile uygulanmadığı  bilenen bir gerçektir.Yapılan çalışmalar genelde klasörlerde bekletilmekte, kalite güvence sistemi gereği istenildiğinde gösterilen bir evrak dan öteye geçmemektedir.Bu durumda şirketlerde iş akışlarının sorunlu olmasına ve yetki karmaşasına neden olmaktadır.Bu da yenenekli elemanların iş de kalıcı olmasına engel olmaktadır.

Kurumsallaşmamış şirketlerde yaygın olan düşünce biçimi genelde “ Ben her şeyi bilir ve her şeyi yaparım” anlayışının yaygın olmasıdır.Uzmanlaşmanın ve iş bölümünün geçerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz.Çalışanlardan istenilen kaliteli verim alınabilmesi koşulu, o iş de yetkinliği ve yeterliliği olan elemanı bulmaktan geçer.

Örnek verdiğimiz firma ve benzerleri yetkinliği ve becerisi olan eleman buluyor.Ancak,firmada iş analizleri ve görev tarifleri ve organizasyonel yetki bağlantıları olmadığı için kişinin performansını göstermesi zor olacaktır.Bu da şirketin aldığı yetenekli elemanını koruması güç olacaktır.

Son söz:Kurumsallaşmamış ister büyük ölçekli şirket olsun,ister küçük yada büyük ölçekli firma olsun,iş analizi,iş tarifi ve organizasyonel iş bağlantılarını içselleştirmeyen yetkililerin “Doğru İşe Doğru Eleman Almamak” yönünde çalışmalarına devam etsinler.Çünkü bilgili ve yetkinliği  olan elemanları yetiştirmek kolay olmuyor en azından bunları harcamasınlar.

2 yorum:

  1. DOĞRU BİR SAPTAMA KESİNLİKLE KATILIYORUM

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güven bey; yorumunuz için teşekkür ederim...Saygılarımla..

      Sil